سناریونویسی در تولید محتوا

آموزش سناریونویسی در تولید محتوا+۶ایده سناریونویسی

 

سناریو یک داستان مختصر درباره تکمیل یک کار یا یک هدف خاص توسط کاربر هست که به خدمات یا راهکاری که شما تعیین می‌کنید ختم می‌شه. سناریو همون چیزیه که زمینه ساخت ویدیو و تولید محتوا در پلتفرم‌های مختلف رو برای شما مشخص می‌کنه. سناریونویسی همون داستان یا روایتیه که قبل از ساخت یک ویدیو باید نوشته بشه تا مسیر شما برای ساخت ویدیو، استوری‌های اینستاگرام یا هر محتوا دیگه‌ای روشن بشه. برای سناریونویسی در تولید محتوا باید به دو مورد مهم توجه کرد. یکی مفهوم محتوایی هست که قراره ساخته بشه و یکی پرسونا مخاطب شما است. تو این مطلب قراره با صفر تا صد سناریونویسی آشنا بشید از سناریونویسی برای اینستاگرام گرفته تا سناریونویسی تبلیغات. در ادامه قراره به نکات اصلی نوشتن یک سناریو قدرتمند اشاره کنیم.

تماس با کوکی

سه نکته اساسی برای سناریونویسی در تولید محتوا

مهم نیست قراره واسه چه چیزی سناریو بنویسید؛ سه نکته‌ای که در ادامه قراره دربارشون صحبت کنیم؛ درباره هر موضوعی که بنویسید، به کارتون میاد.

۱- توجه به پرسونا مخاطب

قبل از هرچیزی بهتره این جمله رو با خودتون تکرار کنید که: من مخاطب محتوا خودم نیستم. قبل اینکه فکر کنی چی می‌خوای بنویسی، باید فکر کنی که واسه کی می‌خوای بنویسی؟ کسی که قراره سناریو شما رو بخونه یا در بطن اون قرار بگیره، مخاطب شما است پس باید شناخت خوبی از اون داشته باشید. مثلا اگه قراره یک سناریو موشن گرافیک برای پرسونا یک استودیو عکاسی بنویسید، باید به رنج سنی، جنسیت، سلیقه و هدف مشتری استودیو عکاسی توجه کافی داشته باشید. مخاطب شما می‌تونه زوجی باشه که واسه مراسم عروسی گذرش به کار شما افتاده. یا حتی پسربچه‌ای که برای ورود به مدرسه به عکس سه در چهار احتیاج داره.

۲- قلاب و کال تو اکشن قوی

شروع سناریو شما باید یک قلاب قوی داشته باشه، چند ثانیه اول سناریو باید بتونه ذهن مخاطب رو درگیر کنه و اون رو قانع کنه که چرا باید تا آخر این محتوا شما رو همراهی کنه. قلاب‌های طنز و خلاقانه می‌تونن ایده خوبی برای شروع یک سناریو قدرتمند باشن. اگه دنبال ایده‌های جذاب برای قلاب هستید، مقاله قلاب اینستاگرام چیست؟ رو حتما مطالعه کنید. سناریونویسی در تولید محتوا باید یک پایان منطقی و مناسب هم داشته باشه که در انتها مخاطب رو به یک انجام کاری که مد نظر شما است دعوت کنه. یک کال تو اکشن قدرتمند می‌تونه باعث بشه مخاطب دقیقا همون کاری رو انجام بده که شما می‌خواید.

۳- گره زدن موضوع به دغدغه مخاطب

سناریویی که پیاده می‌کنید قراره کاملا به دغدغه مخاطبتون مربوط بشه. مثلا اگه می‌خواید درباره یک روش کاری صحبت کنید که برای شروع به پول زیادی احتیاج نداره، می‌تونید در ابتدای ویدیو گفت و گوی دو نفر رو نشون بدید که یک نفر از اون‌ها پول کافی برای راه‌اندازی کسب و کار خودش رو نداره. یادتون باشه که سناریو باید قابل باور و قابل لمس باشه.

نکات اساسی در سناریونویسی

سناریونویسی تبلیغاتی در اینستاگرام

جذب مخاطب در اینستاگرام کار راحتی نیست به همین دلیل لازمه که با قدرت، سناریونویسی در اینستاگرام رو شروع کنید. پست‌ها، ریلز و حتی استوری‌های شما به سناریوهای قوی احتیاج دارن. اگه قصد فروش یک محصول یا خدمات خاص رو دارید؛ بهتره به سمت سناریوهای تبلیغاتی در اینستاگرام برید. سناریوهای تبلیغاتی معمولا کوتاه هستن و شما وقت زیادی برای خرد کرن کلمات ندارید. یادتون باشه که در مسیر نوشتن سناریو تبلیغاتی نباید از هدف شرکت یا کمپانی که محصولات اون رو تبلیغ می‌کنید؛ دور بمونید. اگه به جای استفاده از خدمات دیجیتال مارکتینگ در مشهد، قصد دارید خودتون  صفر تا صد سناریونویسی تبلیغاتی و فروش رو بر عده بگیرید، بهتره سناریویی بنویسید که در وهله اول، خلاقانه، جذاب و کاملا هدفمند باشه. علاوه بر اون بهتره که حتما از زیاده‌گویی پرهیز بشه. چون مشتری حوصله توضیحات اضافه در سناریو تبلیغاتی شما رو نداره.

۶ سوال مهم در سناریو نویسی موشن گرافیک

قبل از اینکه سناریو رو بنویسین هدفتون رو مشخص کنین که اصلا قراره این ویدیو موشن گرافیک، چه خدمتی به شما و مخاطبینتون بکنه؟ اگه قراره برای موارد غیر آموزشی از موشن گرافیک استفاده کنید اصلا نباید طولانی باشه. در نتیجه به سناریو طولانی هم احتیاج نداره. اگه قراره سناریو شما توسط یک گوینده اجرا بشه، بهتره که به سناریو هیجان بیشتری بدین. لحن گوینده سناریو در ویدیو موشن گرافیک خیلی مهمه. پیشنهاد می‌کنیم در سناریونویسی، مخاطب رو به وایرال کردن ویدیو هم دعوت کنین تا محتواتون بدون کال تو اکشن نمونه. قبل از اینکه شروع به نوشتن کنید، باید به ۶ سوال مهم در رابطه با محتوایی که تولید کردید پاسخ بدید که با این کلمات شروع میشن.

۱- چرا؟

۲- چطور؟

۳- چه جایی؟

۴- چه موقع؟

۵- چه کسی؟

۶- چه چیزی؟

پرسیدن این شش سوال بهتون کمک می‌کنه تا یک دور اطلاعات ویدیو رو با خودتون مرور کنید و در نتیجه سناریو بهتری بنویسید. مشتری حق داره که بدونه چرا باید محصول شما رو خریداری کنه؟ چطور می‌تونه با محصول شما نیازش رو برطرف کنه و این خدمات یا محصول برای چه کسی بیشتر از همه مناسبه؟ اگه بتونید پاسخ این سوال‌ها رو در سناریو ذکر کنید، قطعا یک سناریو جذاب و کامل خواهید داشت.

۶ ایده طلایی برای شروع سناریو نویسی در تولید محتوا

ایده اول: یادتون باشه که دغدغه مردم و مشکلی که شما به وسیله اون خدمات یا محصول، از مردم بر طرف می‌کنید؛ خیلی مهمه. پس حتما باید ذکر شه. مثلا اگه قراره یک سناریو درباره ویدیو تبلیغاتی رستورانتون بنویسید؛ می‌تونید شخصیت اصلی سناریو رو فرد حساسی قرار بدید که هیچ رستورانی نمی‌تونه راضیش کنه. حالا یا فضای مناسبی نداره، یا کیفیت خوبی نداره و یا خیلی گرونه! شما می‌تونید با بولد کردن نقاط قوت خودتون و مشکلات مردم، ایده‌های جذاب از سناریو در بیارید.

ایده دوم: اگه می‌خواید درباره روش‌های بازاریابی، مثلا نیچ مارکتینگ، یک ویدیو یا سناریو خلاقانه طراحی کنید، می‌تونید از فردی شروع کنید، که علاقه داره چیزهای عجیب و غریب بخره و ادعا می‌‌کنه که این محصولات با سلیقه هر کسی جور در نمیاد. بعد می‌تونید این موضوع رو به نیچ مارکتینگ ربط بدید و بگید که همیشه مشتری‌های خودش رو داره. برای اطلاعات بیشتر پیشنهاد می‌کنیم حتما مقاله نیچ مارکتینگ چیست رو مطالعه کنید.

ایده سوم: اگه در زبان انگلیسی دستی دارید، و قصد ساخت یک ویدیو درباره تلفظ کلمات در لهجه‌های مختف رو دارید. سناریونویسی برای تولید محتوا و موشن گرافیک، می‌تونه از اینجا شروع بشه که به هر لهجه یک شخصیت جداگانه بدید و دعوای اون‌ها بر سر اینکه چه شخصیتی تلفظ بهتری داره رو به نمایش بکشید.

ایده چهارم: مخاطب رو به پشت صحنه کار خودتون دعوت کنید. هر فروشگاه، کلینیک یا سازمانی که قصد تولید محتوا برای اون رو دارید، می‌تونه پشت صحنه‌های جذابی داشته باشه، از روابط بین پرسنل گرفته تا وقت‌هایی که ضبط ویدیو با مشکل مواجه شده. با این کار هم محتوا جذابی تولید کردید و هم اعتماد مخاطب به شما بیشتر می‌شه.

ایده پنجم: اگه می‌خوای برای پارتنرت کادو بخری اینو بخر! استفاده از شخصی‌سازی در ویدیوها می‌تونه به سناریو خوبی تبدیل بشه. مثلا اگه صاحب یک آنلاین شاپ در اینستاگرام باشید، ساخت ویدیوهایی که به مخاطب آگاهی می‌ده تا چه کادویی برای اطرافیان یا حتی خودش بخره، قطعا محتوا پربازدیدی در اینستاگرام خواهد بود.

ایده ششم: اگه قراره برای یک سایت رزرو هتل سناریو تبلیغاتی بنویسید؛ می‌تونید کار رو با فردی شروع کنید که می‌خواد بره سفر اما به دنبال هتلی می‌گرده که هم ارزان باشه و هم امکانات مناسبی داشته باشه، اینجا است که سایت شما وارد کار می‌شه و دقیقا چیزی که مشتری می‌خواد رو براش پیدا می‌کنه.

ویژگی‌های یک سناریو خوب

حتما تا اینجا واستون سوال شده که یک سناریو تاثیرگذار و جذاب دقیقا چه ویژگی‌هایی داره؟

  • یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های یک سناریو می‌تونه این باشه که شرایط چالش برانگیزی رو به تصویر بکشه که مخاطبین قبلا این شرایط رو تجربه کرده باشن یا حتی احتمال میره که این شرایط در آینده هم پیش بیاد. واسه همینه که میگیم باید دست گذاشت رو دغدغه و چالش مخاطب و در سناریو نشون داد که چطوری محصول یا خدمات شما می‌تونه اون شرایط رو برطرف کنه. وقتتون رو با نوشتن سناریوهایی که به دغدغه مخاطب مربوط نمیشه یا حتی ارتباط کمی داره تلف نکنید.
  • یکی دیگه از ویژگی‌هایی که سناریونویسی در تولید محتوا باید داشته باشه، قابل باور بودن و اقعی بودن اون شرایطیه که به تصویر می‌کشید. اگه شرایط و داستان، چندان برای مخاطب قابل لمس نباشه، اثرگذاری زیادی هم نداره چون مخاطب اون شرایط رو تجربه نکرده و احساس نیازی در اون ایجاد نمیشه. برای بهتر انجام دادن این کار، شاید بهتر باشه یک تحقیقات میدانی هم از مخاطب هدف شما گرفته بشه تا نیاز اون‌ها رو بهتر بسنجید.
  • ایجاد تنش در سناریونویسی برای تولید محتوا و به طور کلی درگیر کردن احساسات مخاطب، به شدت جواب می‌ده. رمزآلود بودن ویدیو و تحریک کنجکاوی مخاطب جزو فاکتورهاییه که حتما باید برای سناریونویسی در تولید محتوا لحاظ بشه.
  • برای اینکه سناریو شما تاثیرگذاری بهتری داشته باشه، بهتره به اجرا سناریو هم توجه کافی داشته باشید.برای ایجاد یک فضای فریبنده و جذاب از تصاویری استفاده کنید که از لحاظ بصری قوی هستند. قدرت موسیقی رو هم نباید نادیده گرفت. یک موسیقی تاثیرگذار در ویدیو سناریو شما، حتی قابلیت این رو داره تا فروش شما رو افزایش بده. یادتون باشه که هویت بصری یا حتی موسیقی و لحن ویدیو باید با کسب و کاری که براش سناریو نوشتید، کاملا همخونی داشته باشه. برای اطلاعات بیشتر در این باره پیشنهاد می‌کنیم حتما مقاله هویت بصری چیست؟ رو مطالعه کنید.
  • سناریونویسی در تولید محتوا با یک مفهوم قانع کننده و یک پیش‌فرض خوب شروع می‌شه و مخاطب رو تا آخر محتوا به تماشا کردن وادار می‌کنه. در واقع مفهوم سناریو، اصلی‌ترین  و مهم‌ترین بخش اونه که ایده شما رو تشکیل می‌ده. صحنه، شخصیت‌ها و حتی دیالوگ‌هایی که هر شخصیت بیان می‌کنه، قسمت‌های فرعی سناریو شما به حساب میان اما اهمیت زیادی دارن.
  • در نهایت یادتون باشه که مخاطب دنبال محتوای کاربردی هست پس به هیچ وجه نوار خالی پر نکنید!

سخن آخر

همین حالا شروع به نوشتن کنید. مطالبی که در قسمت‌های قبل خوندید رو یه بار دیگه مرور کنید و قلم رو بردارید! بازی با احساسات مخاطب، ارائه مطالب کاربردی، قلاب و کال‌تو‌اکشن‌های قوی رو فراموش نکنید. آژانس دیجیتال مارکتینگ کوکی یکی از بهترین ارائه دهندگان خدمات دیجیتال مارکتینگ در مشهد هست که صفر تا صد پروسه دیجیتال شدن کسب و کار شما رو بر عهده می‌گیره. علاوه بر اون، مشاوره رایگان هم داره و کلی اطلاعات مفید درباره دیجیتال مارکتینگ در اختیارتون می‌ذاره. ما اینجا سناریونویس‌های خلاقی رو داریم که درباره هر موضوعی می‌تونن خلاقانه ترین محتوا رو تولید کنند. خدمات کوکی به اینجا ختم نمیشه و از طراحی سایت گرفته تا تولید محتوا در اینستاگرام و مدیریت پیج رو بر عهده می‌گیره. دیگه چی از این بهتر؟ فقط کافیه باهامون تماس بگیرید تا از همه این خدمات بهره‌مند بشید. راستی اینم بگم، زمان برای ما خیلی مهمه!

 

۴.۲/۵ - (۶ امتیاز)

Ali Rahmani

من فقط دنبال نشون دادن این هستم که به کسب و کار ها نشون بدم که تکنولوژی همه چیز رو آسون کرده حتی بازاریابی و درآمد زایی شما رو :)

فهرست مطالب

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات بیشتر

درخواست مشاوره رایگان

ما با ❤️ کنارتونیم

لطفاً برای تکمیل این فرم، جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال کنید.
× پشتیبانی آنلاین