آموزش تولید محتوا

آموزش تولید محتوا در ۹ قدم

اگر شما هم به دنبال این هستید که به دنیای جذاب تولید کننده های محتوا ملحق بشید ، کوکی توی این مقاله بهتون میگه چجوری توی ۹ قدم بتونید محتوای درستی تولید کنید، آموزش تولید محتوا اونقدر هم کار سختی نیست! فقط باید یادتون باشه که محتوا خوب نیازمند دانش کافی در حوزه ای که شما انتخاب می‌کنید و محتوایی که تولید میکنید نمایانگر شماست، پس خیلی خیلی مراقب باشید.

 

در این مقاله شما ادیت ویدیو یا ادیت عکس یاد نمیگیرید، همینطور تجهیزات تولید محتوا رو هم معرفی نمیکنیم. توی این مقاله ارزش سازی برای یک محتوا رو با هم بررسی میکنیم

تولید کننده محتوا کیست ؟

تماس با کوکی

 

برای اینکه بتونیم محتوا تولید کنیم اول باید به یک تعریف درست از تولید کننده محتوا برسیم :

تولید کننده محتوا کسی است که دانش خودش رو به شیوه های مختلف به دست مخاطبین خود میرسونه.

رایج ترین انواع محتوا در دسته های زیر قرار میگیرند :

۱- ویدیویی

۲-گرافیکی

۳-صوتی

۴-نوشتاری

حالا این شمایید که باید تصمیم بگیرید محتوای شما در کدوم فرمت قرار تولید بشه

در ادامه مقاله با هم ۹ تا مرحله آموزش تولید محتوا رو بررسی میکنیم ،مهم نیست که شما عضو یک تیم بازاریابی هستید یا به صورت شخصی میخواید تولید محتوا کنید این مراحل برای همه کار میکنه و توسط افراد حرفه ای این زمینه تایید شده.

نکته مهم : مثل همه ی چیز های خوب، هیچ اتفاق فوق العاده با یک بشکن و یک شبه اتفاق نمیفته و شما باید برای رسیدن به نتایج خوب زمان بذارید .

پس باز هم مراقب باشید

آموزش تولید محتوا

قدم اول : یک موضوع خاص انتخاب کنید (نیچ کار کنید )

بزرگترین اشتباهی که میتونید بکنید اینه که تصور کنید در زمینه های زیادی فعالیت تولید محتوا را انجام دهید ،مثلا در عین حال که یک کانال یوتوب برای آشپزی دارید در اینستاگرام هم یک صفحه دارید که به نقد و بررسی ماشین های مسابقه ای فرمول یک میپردازد! اگر با نیچ کار کردن آشنا نیستید؛ پیشنهاد می‌کنیم حتما مقاله نیچ مارکتینگ چیست؟ رو مطالعه کنید.

اگر شما همچین اشتباهی را انجام بدهید توی هیچکدوم از این زمینه ها جایگاهی پیدا نمی‌کنید.

شما باید زمینه فعالیت خودتون و چیزی که قراره با اون شناخته بشید رو پیدا کنید تا در یادگیری و آموزش تولید محتوا موفق عمل کنید.

شاید شما توی مسائل حقوقی فعالیت می‌کنید پس چه بهتر که زمینه تولید محتوا شما هم در زمینه های حقوقی باشه ولی باید مسائل حقوقی رو مثل یک کیک در نظر بگیرید که تیکه های مختلفی داره مثلا مسائل حقوقی سازمانی، مسائل حقوقی خانواده یا مسائل حقوقی ساختمانی و …

در ابتدا در تمامی این تیکه کیک‌ها تولید محتوا کنید تا متوجه بشید مخاطبین شما بیشتر به دنبال کدام یک از موارد هستند و بعد از مدتی نیچ خودتون رو پیدا می‌کنید. در آموزش تولید محتوا قدم به قدم اومدن خیلی مهمه!

دقت کنید که قرار نیست از اولین روز بدونید که نیچ شما چه چیزیه

تماس با کوکی

قدم دوم : هر روز مطلب جدید یا بگیرید

همونطور که اول مقاله هم گفتم محتوای خوب نیاز به دانش و علم خوب هم داره و شما باید در زمینه ای که تولید محتوا می‌کنید هم به روز باشید و هم مطلع باشید. آموزش تولید محتوا قدم‌های مهم دیگه‌ای هم داره که در ادامه به اون‌ها می‌پردازیم.

توی مطالبی که انتخاب میکنید با مخاطبین خودتون مشورت کنید و بپرسید که بیشتر دنبال چه مواردی هستند، این به شما کمک میکنه که حرفه ای تر به دنبال محتوای کاربردی باشید و رشد مخاطبین خودتون رو افزایش بدید.

قدم سوم : بنویسید ، بنویسید

اگر تفکرات خودتون رو ننویسید از دستش میدید، تولید کننده‌های محتوا همه عقیده دارن که نوشتن مهم ترین کاری هست که توی روز باید انجام بدن تا عضلات مغزشون ضعیف نشه. یک محتوا خوب به یک سناریو خوب هم احتیاج داره. پس اگه با اصول سناریونویسی آشنا نیسید، حتما مقاله آموزش سناریونویسی در تولید محتوا رو مطالعه کنید.

این که شما زمانی رو در روز به نوشتن بپردازید بزرگترین کمک رو به خودتون کردید که محتوا های روون تر و جذاب تری تولید کنید مهم نیست در چه زمینه‌ای و در چه فرمتی محتوا تولید می‌کنید این که شما بنویسید شما رو در هر زمینه ای از محتوا تقویت می‌کنه.

پس یک هفته رفتار خودتون رو آنالیز کنید و زمان هایی که ذوق ،خلاقیت و فکر آزاد تری دارید را علامت گذاری کنید، حالا باید توی اون زمان ها بنویسید.

محتوا بنویسید

قدم چهارم : مخاطبین را آنالیز کنید

شما تولید محتوا می‌کنید برای مخاطبین و مخاطبین شما خواه ناخواه روی شما تاثیر می‌گذارند پس اگه شما دست پیش را بگیرید می‌توانید از فرصت ها استفاده کنید و تهدیدات را سریعتر بشناسید. قبل از اینکه مخاطبین خلاقیت شما را کور کنند و شما را ناامید کنند.

اگر تولید محتوا بر روی سایت دارید حتما خبرنامه و ایمیل مارکتینگ داشته باشید.

اگر در فضاهای مجازی فعالیت می‌کنید حتما از مخاطبین خود بخواهید که نظر خودشون رو از مسیرهای موجود مثل کامنت و یا پیام شخصی برای شما ارسال کنند. نظر سنجی بذارید و از این داده‌ها استفاده کنید.

شما برای مخاطبین فعالیت می‌کنید و تولیدات محتوایی شما باید آن‌ها را راضی نگه دارد پس از مطالعه کردن مخاطبین خود غافل نشوید حتی اگر تعداد چشمگیری ندارند.

قدم پنجم : صدای خود را بلند کنید

بذارید روشن بگم که شما تنها کسی نیستید که به دنبال تولید کردن محتوا باشید و در این مسیر افراد زیادی رقیب شما هستند؛ پس باید بلندگویی برای خودتان بسازید.

شما باید خود را در جلوی دید مخاطبین احتمالی خود قرار دهید برای اینکه به این هدف برسید چند روش بهتون پیشنهاد می‌کنم :

۱- محتوای دسته اول تولید کنید : این کار فقط با رصد کردن اخبار و دانش در صنعت و زمینه‌ای که در اون فعالیت می‌کنید ممکن هست.

۲- خلاقیت داشته باشید : حتما این جمله رو زیاد شنیدید که خلاق باشید چون برای شما تمایز ایجاد می‌کنه. ولی خب چجوری؟ ما نمی‌تونیم یک فرمول یکسان برای رسیدن به خلاقیت بهتون بدیم این کاری هست که باید خودتون انجام بدید ولی با دنبال کردن تولید کنندگان محتوای حرفه‌ای می‌تونید به این مهم برسید. ولی فراموش نکنید محتوای شما نشان دهنده شماست پس تصویری صحیحی در خلاقیت و محتوای خودتون نشون بدید.

۳- تبلیغات بکنید : از کانال هایی که ممکن هست شما را بیشتر در معرض دید مخاطبین شما قرار بدهد استفاده کنید، بودجه مشخص کنید و تبلیغات کنید، تبلیغات بسیار به شما کمک می‌کنه تا رشد سریعتری داشته باشید.

آموزش تولید محتوا

قدم ششم : محتوا دیگران را بازنشر نکنید

ساده ترین راهی که در اولین قدم تولید محتوا احتمالا به ذهنتون میرسه اینه که ویدیو های جذاب رو جمع اوری کنید و اونها رو بازنشر بدید، این کار شما رو تولید کننده محتوا نمی‌کنه و شما تبدیل به یک کانال می‌شوید که وظیفه جمع اوری داره. شما شناخته نمی‌شوید و مخاطبین شما هیچ هویتی از شما را در ذهن خودشون تصور نمی‌کنند.

این کار برای برای مخاطبین شما کافی نیست ، همونطور که تولید کننده های محتوا حرفه‌ای اطلاع دارند باید محتوا و اخبار رسانه های دیگر را به زبان خود تغییر دهند نقد کنند و بعد به مخاطبین خود برسانند

شما باید مهر اختصاصی داشته باشید حتی زمانی که می‌خواهید محصول یک کمپانی دیگر را معرفی کنید که تمام اطلاعاتش در رسانه آن کمپانی موجود است.

تماس با کوکی

قدم هفتم : شبکه سازی کنید

داشتن ارتباطات و حفظ آن‌ها در همه فعالیت‌ها نتیجه فوق العاده ای دارد، حضور شما در جاهایی که ممکنه به پیدا کردن افراد تاثیر گذار در زمینه فعالیت شما منجر بشه بهترین مدل ساختن این نوع شبکه است.

قطعا خودتون متوجه شدید که تولید کنندگان محتوادر حال حاضر با همدیگه فعالیت های مشترکی دارند در رویداد های یکسانی حضور دارند و در فضای فیزیکی هم سعی کردن که تو چشم باشن، شما زمانی که با افراد بیشتری آشنا می‌شوید دقیقا همین اتفاق هم برای شما می‌افتد. و شما با داشتن یک استراتژی مناسب می‌تونید از این فرصت ها استفاده کنید.

پس تعامل کنید، تعامل رو حفظ کنید و بیشتر دیده بشید.

 قدم هشتم : راه حل ارائه بدید

شما قطعا در یک رشته تخصص دارید و به همین علت هم به دنبال تولید محتوا هستید. در ابتدای مسیر احتمالا شما به تفسیر و توضیح می‌پردازید ولی چیزی که مخاطب به دنبال اون هست، علت و دلیل هست.

مثلا اگر شما در حوزه مراقبت از پوست فعالیت می‌کنید و آموزش و معرفی محصول دارید، در تولیدات خودتون باید بگید این نوع ماسک به این علت خوبه که در سفر هم به راحتی قابل دسترسی هست و باعث میشه شما زمان کمتری برای آماده سازیش صرف کنید.

به صورت کلی اگر بخوایم بگیم شما باید برای هر حرف و محتوای خودتون دلیل و علت بیارید، مخاطب دنبال چرایی هست.

آموزش تولید محتوا

قدم نهم : همه چیز برای شما باید سوال ایجاد کنه  

اگر مخاطبین خود را پیدا کنید هر سوالی که در حوزه تولید محتواییتان برای شما ایجاد می‌شود، سوال مخاطبین شما هم هست. پس پرسشگر باشید و به دنبال جواب باشید. چون شما در اصل در حال تولید محتوایی دسته اول برای مخاطبین خود هستید. شاید مهم‌ترین بخش در پروسه آموزش تولید محتوا و یادگیری اون، تولید محتوا یونیک باشه.

برای اینکه این ویژگی را در خودتان تقویت کنید، به اتفاقات اطرافتان دقت کنید و سعی کنید دنبال دلیل آن اتفاقات باشید.

جمع بندی از دید کوکی  

قطعا شما با خوندن یک مقاله تبدیل به یک تولید کننده محتوا نمی‌شوید، چیزی که شما رو تبدیل به یک تولید کننده حرفه‌ای می‌کنه تمرین کردن، نوشتن ، امتحان کردن شیوه‌های مختلف و مطالعه کردن در زمینه تخصصی خودتون هست. شما دائما باید در حال یادگیری باشید، تولید محتوا درست است که واژه ای ساده به نظر میاد ولی زمانی نتیجه بخش می‌شود که لحظه های شما رو در بربگیره. به اتفاقات اطرافتان بی توجهی نکنید و به همه چیز به چشم یک سوژه نگاه کنید.

این مقاله برای نزدیک تر شدن شما به ماهیت محتوا بود بزودی مقاله‌ای در رابطه با تجهیزات و همینطور نحوه تولید محتوا هم براتون در سایت کوکی قرار میدیم. اگه به فکر دیجیتال کردن کسب و کارتون هستید یا سوالی در زمینه دیجیتال مارکتینگ و تولید محتوا دارید؛ آژانس دیجیتال مارکتینگ کوکی با مشاوره رایگان و کاملش در خدمت شما است.

فقط کافی هست که ما رو دنبال کنید .

 

 

۴.۴/۵ - (۷ امتیاز)

Ali Rahmani

من فقط دنبال نشون دادن این هستم که به کسب و کار ها نشون بدم که تکنولوژی همه چیز رو آسون کرده حتی بازاریابی و درآمد زایی شما رو :)

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات بیشتر

درخواست مشاوره رایگان

ما با ❤️ کنارتونیم

لطفاً برای تکمیل این فرم، جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال کنید.
× پشتیبانی آنلاین