کامنت مارکتینک چیست؟

کامنت مارکتینگ چیست؟

وقتی از وبسایت فروشگاهی خریدی انجام می‌دهید یا یک مطلب آموزشی را از سایتی مطالعه می‌کنید یا حتی زمانی که از فروشگاه‌های آنلاین در اینستاگرام استفاده می‌کنید بعد از اتمام خرید از شما خواسته می‌شود نظر خود را نسب به تجربه خرید یا استفاده از آن خدمات بنویسید. در نگاه اول احساس می‌کنید که ممکن است نظر یا دیدگاه شما ارزشی نداشته باشد، اما ثبت دیدگاه شما می‌تواند به رشد یا شکست یک کسب و کار منجر شود. حتی نظری که شما کامنت می‌کنید می‌تواند راهنمایی مناسب برای کاربران دیگر باشد.

اما به طور کلی کامنت مارکتینگ چیست و چه اهمیتی برای کسب و کارها دارد؟ اصول و نحوه درست کامنت مارکتینگ چگونه است؟ و… سوالاتی هستند که در این مقاله به صورت کامل به آن‌ها پاسخ می‌دهیم.

کامنت مارکتینگ چیست و چه اهمیتی دارد؟

بازاریابی نظری که به نام بازاریابی تعاملی نیز شناخته می‌شود به معنی افزایش بازدیدکننده سایت، افزایش فروش و یا بهبود جایگاه در نتایج گوگل از طریق نظرات کاربران یا همان کامنت‌های کاربران است. تقریبا در تمامی وبسایت‌های فروشگاهی، شرکتی و شخصی جایگاهی برای ثبت نظر کاربران دارند اما صرفا این بخش به معنای کامنت مارکتینگ موفق نمی‌باشد. نظری که کاربران بر روی وبسایت و شبکه‌های اجتماعی کسب و کار شما مثل اینستاگرام، لینکدین، یوتیوب و… ثبت می‌کنند تعاملی زنده و انسانی است و یک روش بازاریابی مهم و با ارزش است.

کامنت مارکتینگ یکی از شیوه‌ های کم هزینه و کار آمد و همچنین قدیمی در مارکتینگ و بازاریابی آنلاین است. به طور کلی از بازاریابی نظری برای معرفی برند، اعتماد بیشتر مشتری، تعامل دو طرفه و افزایش فروش استفاده می‌شود.

اهمیت کامنت مارکتینگ چیست

کامنت مارکتینگ چه اهمیتی دارد؟

بازاریابی نظری مهم است زیرا به شما این امکان را می‌دهد برند خود را به برندی انسانی تبدیل کنید و با مخاطبان خود ارتباط دو سویه داشته باشید. وقتی به کامنت‌ها یا همان نظرات پست‌های شبکه‌های اجتماعی مثل اینستاگرام، لینکدین و توییتر و وبسایت‌ها پاسخ می‌دهید این را نشان می‌دهید که برای نظر مخاطبان خود ارزش قائل هستید و قصد دارید در سطح شخصی با کاربران خود تعامل ایجاد کنید. این تعامل باعث ایجاد احساس اعتماد در کاربران می‌شود و آن‌ها را به مشتریانی وفادار و دائمی تبدیل می‌کند. همچنین اهمیت به نظرات کاربران باعث افزایش تعداد فالورهای شما در شبکه‌های اجتماعی می‌شود و مشتریان بالقوه شما را به مشتریان دائمی کسب و کارتان تبدیل می‌کند.

یکی از نکات حائز اهمیت در بازاریابی نظری افزایش فروش است، زمانی که یک کاربر وارد وبسایت یا حتی اینستاگرام شما می‌شود با مطالعه نظرات مشتریان قبلی تصمیم می‌گیرد که به شما اعتماد کند یا نکند. پس این امری مهم است تا تلاش کنید از مشتریان خود کامنت مثبت دریافت کنید و تا حد امکان کامنت‌های منفی را کاهش دهید.

افزایش حضور کاربر در صفحه مربوطه هنگامی اتفاق می‌افتد که کاربر در حال جستجو است یا قصد دارد نظری را در صفحه مربوطه ثبت کند از این رو بازاریابی دیدگاهی کمک می‌کند که نرخ حضور کاربر در صفحه افزایش پیدا کند که تاثیر مستقیمی بر سئو سایت دارد.

کامنت مارکتینگ بر سئو اثر گذار است!

به طور کلی فکر می‌کنیم که بازاریابی دیدگاه صرفا باعث کسب اعتماد مشتری می‌شود و از این طریق باعث افزایش فروش می‌شود اما بهتر است بدانیم که کامنت مارکتینگ بر سئو داخلی صفحه تاثیر گذار است.

بازاریابی دیدگاه باعث به روز رسانی مستمر صفحه می‌شود:

یکی از مولفه‌های مهم برای بهینه سازی موتورهای جستجو این است که صفحه مربوطه مدام در حال به روز رسانی باشد. وقتی کاربر نظر خود را در قالب کامنت در صفحه مربوطه می‌نویسد باعث به روز رسانی صفحه و دیده شدن بهینه سازی وبسایت می‌شود، این امر باعث می‌شود که موتورهای جستجو صفحه را یک صفحه پویا شناسایی کنند و جایگاه آن را افزایش دهند.

حجم زیادی از کلمات کلیدی در صفحه شما موجود می‌شود:

هر کاربر ادبیات مربوط به خود را دارد، سوالات کاربران هم با همین ادبیات خاص و ساده در موتورهای جستجو دیده ممی‌شود. نوشتن نظرات مختلف به صورت کامنت در صفحه‌های وبسایت شما باعث می‌شود نظراتی متفاوت با ادبیات متفاوت و خاص داشته باشید.  این پراکندگی ادبیات باعث می‌شود که شما عبارات متنوعی در مورد همان مفهوم کلیدی در صفحه خود داشته باشید. همچنین ممکن است نظراتی که کاربران در سایت شما می‌نویسند دقیقا مطابق با سوالاتی باشد که کاربران در موتورهای جستجو سرچ می‌کنند.

افزایش میزان جستجو و گسترش برند:

وقتی در وبسایت‌های دیگر از طریق سایت خود نظرات مثبت می‌گذارید باعث می‌شود تا برند شما بیشتر دیده شود و تعداد سرچ یا جستجوی شما بالا برود.

چطور کامنت دریافت کنیم؟

راهکارهایی برای دریافت کامنت از کاربران در وبسایت

به صورت کلی دریافت مشارکت از مشتری پس از خرید کار بسیار دشواری است و ممکن است از هر صد درصد تنها ۲۰ درصد کابران بعد از خرید خود نظری را در وبسایت ثبت کنند. نظر مشتری تاثیر مهمی در رشد کسب و کار ما دارد پس مهم است راهکارهایی ویژه درباره دریافت نظر مشتری داشته باشیم.

مشتری را تشویق به نظر دهی کنید:

پس از خرید و پس از دریافت محصول دو لحظه کلیدی هستند که می‌توانید از مشتری درخواست کنید تا در قالب یک کامنت کوتاه نظر خود را از محصول و تجربه‌ای که کسب کرده است درج کند. این تشویق می‌تواند از طریق ارسال ایمیل یا پیامک، تماس تلفنی، پیامکی حاوی کد تخفیف برای خریدهای بعدی و… باشد. همچنین می‌توانید بخش نظر سنجی خود را به گونه‌ای خاص طراحی کنید تا توجه مشتری را جلب کند.

یکی از راه‌های دیگر برای تشویق ثبت نظر مسابقه ماهانه در بین بهترین کامنت یا نظر از نظر مشتری است و جایزه‌های متنوعی مثل کدد تخفیف را شامل می‌شود. راه‌های کامنت گذاری در وبسایت خود را ساده کنید و در تمامی صفحات خود بخشی را برای نظردهی قرار دهید.

دیجیکالا یکی از موفق‌ترین کسب و کارها در حوزه کامنت مارکتینگ است. دیجیکالا بعد از خرید مشتری و ارسال مرسوله از طریق پوشنوتیفیکیشن، ایمیل و پیامک کاربر را تشویق می‌کند تا نظری ثبت کنند. آیا شما هم تا بحال برای دیجیکالا کامنتی گذاشته اید؟

با توجه به سئو به کامنت‌ها پاسخ دهید:

سعی کنید پاسخ سوالات مشتری را به صورت کامل بدهید، همچنین می‌توانید در طی پروسه پاسخدهی از کلمات کلیدی یا هشتگ‌های مخصوص استفاده کنید و با این کار از طریق کامنت مارکتینگ باعث بهینه سازی وبسایت خود شوید.

به کامنت‌های منفی نیز اهمیت بدهید:

نحوه برخورد شما با مشتری معترض می‌تواند تاثیر مستقیمی بر برند شما داشته باشد. اگر بتوانید به خوبی با مشتری معترض تعامل ایجاد کنید و نارضایتی او را رفع کنید می‌توانید به توسعه برند خود کمک کنید. اهمیت ندادن به نظرات مشتریانی که نظر منفی نوشته‌اند باعث ایجاد احساس بی اعتمادی در کاربران می‌شود.

خودتان شروع کننده باشید:

ممکن است بعضی از صفحات اصلا کامنتی در آن‌ها گذاشته نشود، شما می‌توانید با استفاده از کامنت شخصی خود سوالی کلیدی و سئو شده مطرح کنید و با استفاده از اکانت مدیر وبسایت به آن پاسخ دهید تا صفحه به روز رسانی شده و بیشتر دیده شود.

مقالات مرتبط : بهترین شرکت ساخت تیزر تبلیغاتی

کامنت مارکتینگ در اینستاگرام چگونه اتفاق می‌افتد؟

اینستاگرام یکی از محبوب‌ترین شبکه‌های اجتماعی که بیش از یک میلیارد و چهارصد میلیون کاربر فعال ماهانه در سراسر جهان دارد امروزه فضایی تعاملی برای بسیاری از صاحبان مشاغل، کسب و کارها، شرکت‌ها، آنلاین شاپ ها و … است. در این فضای رقابتی مهم است که بدانیم چگونه عملکردی بهتر داشته باشیم.

کامنت مارکتینگ اصولی و هدفمند در اینستاگرام باعث رشد پیج، اعتماد مشتری و افزایش فروش پیجتان می‌شود. اما به طور کلی بازاریابی از طریق کامنت در اینستاگرام دارای چه اصولی است؟

کامنت باید ساختار مشخص داشته باشد:

برای ماندگاری در ذهن مخاطب خود نیاز است که ساختاری خاص برای کامنت گذاری در پیج‌های دیگر داشته باشید. همچنین باید در پاسخ به کامنت‌های مشتریان خود از یک ساختار منظم و خاص استفاده کنید.

به همه کامنت‌ها توجه کنید:

به مشتری با توجه خود احساس ارزش دهید و نسبت به تمامی کامنت‌ها به صورت هوشمندانه ریکشن نشان دهید. کامن‌ها ممکن است مثبت، منفی یا حتی کوتاه پاسخ باشند و شما می‌توانید با لایک یا پاسخ به کاربر احساس ارزش دهید.

از هشتگ‌های مناسب استفاده کنید:

یکی از راه‌های مهم در حوزه بازاریابی دیدگاه کاربر استفاده از هشتگ‌های کاربردی و پر بازدید است. شما باید هشتگ‌هایی که دارای مخاطبان زیادی هستند را استفاده کنید و در پاسخدهی سوالات کاربر یا کامنت گذاری در پیج‌های دیگر از آن استفاده کنید. به اینگونه وقتی مخاطب هشتگ مربوطه را سرچ کند ممکن است با پیج شما نیز آشنا شده و آن را بازدید کنید این کار باعث افزایش تعامل پست و پیج شما می‌شود.

کامنت‌های جذاب خواندنی است:

بدون عجله و با احتیاط نظرات مشتریان را مطالعه کنید و تلاش کنید پاسخی جذاب و داستانی و کاربر پسند بدهید.

اطلاعات خود را در حوزه اینستاگرام به روز کنید:

اینستاگرام هم مانند بساری از پلتفرم‌های دیگر مدام به روز رسانی ‌می‌شود و در نسخه‌های جدید قوانین جدید دارند. مهم است که اگاه باشد یک کامن خوب از دیدگاه اینستاگرام چه ویژگی‌هایی دارد. برای مثال از چند کلمه ساخته شده است، چه تعداد هشتگ نیاز دارد و…

نمونه کامنت مارکتینگ

نوشتن نظر یا کامنت کارآمد یک مارکتینگ موثر رو برای شما به همراه میاره. به شرطی که کامنت شما واقعا کارآمد باشه و از کلیشه‌ها دوری کنه. قبل از گذاشتن کامنت، حتما به محتوای پست به طور کامل توجه کنید و چیزی بنویسید که با محتوا هماهنگی داشته باشه. برای بهتر عمل کردن در این زمینه، چند نمونه کامنت مارکتینگ رو در ادامه بررسی می‌کنیم‌. تصور کنید این کامنت ها، زیر یک مقاله با موضوع چگونه تولید محتوا کنیم؟ ثبت شده

نمونه اول

پست شما بسیار زیبا بود. از شما متشکرم

این کامنت اصلا جذاب و مورد پسند نیست. کاربرد خاصی هم نداره و درصد دیده شدنش خیلی پایینه. صمیمیتی رو هم بین نویسنده و خواننده ایجاد نمی‌کنه

نمونه دوم

سلام، دمتون گرم. محتوای شما خیلی در کسب و کار من مفید بود و باعث پیشرفتم شد

این کامنت علاوه بر اینکه سعی کرده صمیمیتش رو با مخاطب حفظ کنه، کاری کرده که مشتری‌های دیگه هم بتونن به کسب و کار شما اعتماد کنن. یادتون باشه که پاسخ شما به این کامنت‌ها هم خیلی مهمه و می‌تونه تأثیرگذاری کامنت مارکتینگ رو چندبرابر کنه. با بررسی نمونه کامنت مارکتینگ، نمونه‌های خوب و بد رو از هم تشخیص می‌دید و در نهایت به خوبی عمل می‌کنید! یادتون باشه که کامنت های جذاب، می‌تونن برای شما مشتری بیارن پس کاری کنید که مشتری مجبور بشه کامنت‌های جذاب واستون بذاره.

نمونه سوم

سلام لطفاً به نرم‌افزار‌های تولید محتوا هم اشاره کنید، چه نرم‌افزارهایی برای تولید محتوا مناسب هستن؟ محتواتون کامل نبود.

جمله بالا یک نمونه از محتوای انتقادی برای پیج یا سایت شما است. بهتره کامنت‌های انتقاد کننده رو هم منتشر کنید و با پاسخ درست به اون‌ها یک کامنت مارکتینگ موثر بسازید. کامنت‌های منفی گاهی اوقات باعث پیشرفت کسب و کار شما می‌شن.

نمونه چهارم

من خیلی خوش شانسم که با مقاله شما آشنا شدم. واقعا ممنون از تلاش‌های بی وقفتون!

جمله بالا یک نمونه کامنت مارکتینگ موثر هست که با یک پاسخ جذاب و موثر تر می‌تونه تاثیر مثبتی روی مارکتینگ شما بگذاره. استفاده از کلمات تاثیرگذار در انتشار یک کامنت، باعث می‌شه توجه بیشتری به اون کامنت و در نتیجه به اون کسب و کار جلب بشه.

نمونه پنجم

شما باید الگو کسب و کارهای دیگه باشید. تاحالا مطلبی به این مفیدی نخونده بودم!

جمله بالا یک نمونه کامنت مارکتینگ موثر دیگه هست که وقتی یک مشتری جدید این کامنت رو می‌خونه، جذب می‌شه تا بیشتر درباره کسب و کاری که همچین کامنتی گرفته اطلاعات جمع کنه. در نتیجه این کامنت، برای کسب و کار شما موثر واقع می‌شه.

نمونه ششم

برای مطلب مفیدتون از شما متشکرم.

نمونه کامنت مارکتینگ بالا چندان قوی عمل نکرده. بهتره از واژه تشکر، زیاد در کامنت استفاده نکنید چون هم کامنت رو خیلی رسمی می‌کنه و هم تاثیر خوبی روی کامنت مارکتینگ نداره. هرچی صمیمی‌تر با مخاطب برخورد کنید، نتیجه بهتری می‌گیرید.

سخن آخر

کامنت مارکتینگ یکی از حوزه‌های مهم بازاریابی است که تعداد محدودی از کسب و کارها به آن اهمیت می‌دهند. اگر شما هم آن دسته از افرادی هستید که دغدغه رشد کسب و کار خود را دارید انتخاب بازاریابی نظری می‌تواند یکی از گزینه‌های طلایی باشد. آژانس دیجیتال مارکتینگ کوکی با دغدغه رشد کسب و کارها حضور دارد و می‌تواند در حوزه کامنت مارکتینگ مشاوره حرفه‌ای در اختیار شما قرار دهد و همچنین به اجرای قدم‌های پیاده سازی بازاریابی از طریق کامنت به شما کمک کند.

۵/۵ - (۲ امتیاز)

Ali Rahmani

من فقط دنبال نشون دادن این هستم که به کسب و کار ها نشون بدم که تکنولوژی همه چیز رو آسون کرده حتی بازاریابی و درآمد زایی شما رو :)

فهرست مطالب

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات بیشتر

درخواست مشاوره رایگان

ما با ❤️ کنارتونیم

لطفاً برای تکمیل این فرم، جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال کنید.
× پشتیبانی آنلاین